0

Starajoča se populacija je globalni pojav, ki prinaša nove izzive na področju skrbi za starejše. Demenca, kot ena izmed najpogostejših bolezni starostnikov, ni zgolj zdravstveni problem, ampak tudi socialni in čustveni izziv za posameznike, njihove družine in strokovne delavce tako doma kot tudi v domovih za starejše. V Sloveniji se čedalje bolj uveljavlja metoda validacije, ki ponuja empatičen in spoštljiv pristop k oskrbi oseb z demenco. Junaki na domu se redno udeležujemo izobraževanj ter sodelujemo pri projektih na področju skrbi za starejše z DEOS centri starejših, ki uspešno izvajajo izobraževanja v okviru projekta Crosscare, z DSO Grosuplje ter projektnimi partnerji iz Italije (več o projektih si lahko preberete na spletni strani https://www.deos.si/crosscare-2-0), z občinami, centri za socialno delo ter drugimi institucijami na področju skrbi za starejše. V sredo, 10. 4. 2024, so se naše oskrbovalke udeležile delavnice Validacije.

Imate starejšega sorodnika v stiski? Junaki na domu nudimo pomoč na domu v obliki spremstva in družabništva, pomoč pri temeljnih opravilih in osebni higieni, pomoč v gospodinjstvu. Pri nas lahko naročite samoplačniško delovno terapijo, fizioterapijo, medicinsko pedikuro, fotografiranje za osebni dokument, zobotehnične storitve in druge storitve pomoči na domu. V kolikor imate sklenjeno zavarovanje ZDRAVJE pri različnih zavarovalnicah nas lahko kontaktirate in se dogovorite za koriščenje terapij preko zdravstvene napotnice.

Kaj je metoda validacije?

Metoda validacije temelji na predpostavki, da imajo osebe z demenco svojo notranjo resničnost, ki je enako pomembna kot objektivna resničnost. Namesto, da bi skušali dementne osebe “popraviti” ali jih prisiliti v soočanje z realnostjo, metoda validacije spodbuja strokovnjake, da se prilagodijo njihovemu svetu. Gre za priznavanje in sprejemanje čustev ter izkušenj oseb z demenco, kar pripomore k njihovemu občutku varnosti in spoštovanja.

Preusmeritev pozornosti kot orodje miritve

Namesto neposrednega soočanja z dejstvi, ki lahko pri dementnih posameznikih sprožijo stres ali tesnobo, se uporablja tehnika preusmerjanja na prijetne spomine ali znane, varne teme. Na primer, če oseba vztrajno sprašuje po starših, ki jih ni več med živimi, se lahko pogovor usmeri na prijetne spomine iz otroštva, s čimer se zmanjša čustvena stiska.

Spoštovanje in sprejemanje: Temeljni kamen validacije

Metoda validacije poudarja pomen spoštovanja dostojanstva oseb z demenco. To pomeni, da se njihove izkušnje in dojemanja sveta ne zavračajo kot napačna ali nepomembna. Sprejemanje njihove realnosti in vživljanje v njihov svet vodi do boljše komunikacije in medsebojnega zaupanja. Strokovni delavci so spodbujeni k razvijanju empatije, kar pomeni razumevanje čustvenega stanja osebe z demenco in prilagajanje svoje komunikacije temu stanju.

Pomen komunikacije in vživljanja

Komunikacija je ključna pri delu z osebami z demenco. Metoda validacije spodbuja uporabo preprostih, jasnih stavkov in poslušanje z očesnim stikom ter pozitivno telesno govorico. Pomembno je, da se osebi omogoči dovolj časa za odgovor, brez prekinjanja ali popravljanja. Z vživljanjem v čustveni svet osebe lahko strokovni delavci bolje razumejo njene potrebe in želje, kar prispeva k višji kakovosti življenja.

Skupinske aktivnosti: Krepitev socialnih vezi

Vključevanje oseb z demenco v skupinske aktivnosti ima številne pozitivne učinke. Takšne aktivnosti pomagajo preprečevati socialno izolacijo, spodbujajo občutek pripadnosti in varnosti ter izboljšujejo komunikacijske spretnosti. Skupinske dejavnosti, kot so petje, igranje družabnih iger ali skupno ustvarjanje, omogočajo osebam z demenco, da ohranijo čutenje vključenosti in pomembnosti v skupnosti.

Vloga osebja in svojcev

Uspešna uporaba metode validacije zahteva dobro usposobljeno osebje, ki razume pomen empatije in prilagojene komunikacije. Poleg tega je ključno tudi vključevanje svojcev v proces oskrbe. Svojci lahko pomagajo pri razumevanju posameznikovih življenjskih zgodb in posebnosti, kar dodatno prispeva k boljši oskrbi. Izobraževanje svojcev o metodi validacije jim omogoča, da tudi sami prispevajo k izboljšanju kakovosti življenja svojih bližnjih z demenco.

Uporaba metode validacije pri pomoči in oskrbi na domu

Metoda validacije ni omejena le na institucionalno oskrbo v domovih za starejše, temveč se uspešno uporablja tudi pri pomoči in oskrbi na domu. Domači oskrbovalci, člani družine ali strokovni delavci, lahko s prilagojeno komunikacijo in empatijo ustvarijo okolje, ki spodbuja dostojanstvo in dobrobit osebe z demenco.

Pri oskrbi na domu je pomembno, da se oskrbovalci zavedajo pomena sprejemanja in validiranja občutkov osebe z demenco. To pomeni, da ne nasprotujejo njihovim zaznavam ali dojemanjem, temveč jih sprejmejo kot del njihove realnosti. Na primer, če oseba z demenco verjame, da mora iti v službo, četudi je upokojena, jo lahko oskrbovalec podpira z razumevanjem in usmeri pogovor k prijetnim vidikom nekdanjega dela.

Oskrbovalci lahko uporabljajo tudi tehnike, kot so ohranjanje strukturiranega dnevnega reda, uporaba znanih rutinskih dejavnosti ter zagotavljanje čustveno varnega okolja. Pomembno je, da so oskrbovalci potrpežljivi in pripravljeni prilagoditi svoje vedenje in komunikacijo, da bi se prilagodili potrebam osebe z demenco.

Poleg tega je ključna tudi podpora svojcev. Redna komunikacija in sodelovanje med člani družine ter strokovnjaki, ki pomagajo pri oskrbi na domu, lahko izboljšajo kakovost življenja osebe z demenco in zmanjšajo obremenitev oskrbovalcev. Svojci se lahko vključujejo v izobraževanja o metodi validacije, kar jim omogoča boljše razumevanje in obvladovanje vsakodnevnih izzivov.

Izobraževanje oskrbovalk Junaki na domu

Veseli smo, da se naši oskrbovalci pomoči na domu z veseljem udeležujejo delavnic DEOS centrov starejših, kjer pridobivajo dragocene izkušnje in nova znanja. DEOS centri starejših skrbno organizirajo izobraževanja, ki jih vodijo strokovnjaki in temeljijo na projektnem delu. S tem se krepi kakovost oskrbe na domu, hkrati pa se ustvarjajo močnejše povezave med različnimi oblikami oskrbe. Verjamemo, da takšno sodelovanje prispeva k boljši oskrbi starejših in dvigu zadovoljstva tako oskrbovancev kot njihovih svojcev. Metoda validacije predstavlja pomemben korak naprej v oskrbi oseb z demenco v slovenskih domovih za starejše in pri pomoči na domu. S svojim poudarkom na spoštovanju, empatiji in prilagojeni komunikaciji izboljšuje kakovost življenja oseb z demenco ter prispeva k boljšemu razumevanju njihovega sveta. S tem ne le vrača dostojanstvo posameznikom, ampak tudi krepi povezanost in zadovoljstvo tako pri strokovnih delavcih kot pri svojcih.

https://www.deos.si/crosscare-2-0

https://www.ita-slo.eu/en/news-and-events/news/validation-grosuplje

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja