Storitev pomoči na domu izvaja v dveh oblikah: kot samoplačniška ali subvencionirana pomoč na domu. Subvencionirana pomoč na domu se pogosto dopolnjuje z dodatno pomočjo, zato je za ustrezno načrtovanje pomembno razumevanje razlik. Ustrezna kombinacija obeh storitev vam zagotavlja bolj kakovostno življenje na lastnem domu, preprečuje osamljenost in razbremenjuje vaše družinske člane.
Obe obliki pomoči na domu vključujeta širok nabor storitev namenjenih starejšim, ki imajo zagotovljene osnovne bivalne pogoje, vendar se zaradi različnih razlogov ne morejo oskrbeti sami, njihovi svojci pa tovrstne oskrbe ne zmorejo. Bistvene razlike pa se kažejo v načinu financiranja, dovoljeni količini pomoči ter naboru storitev.
V nadaljevanju najprej podajamo ključne informacije o subvencionirani pomoči na domu, nadaljujemo z zakonskimi omejitvami subvencionirane pomoči na domu ter povezavo z samoplačniškimi storitvami. Za več informacij predlagamo tudi pregled spletne strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Upravičenci do storitve so:
Subvencionirana pomoč na domu obsega:
Cena se oblikuje v skladu s Pravilnikom o metodologiji za oblikovanje cen socialnovarstvenih storitev in na podlagi soglasja občine. V kolikor želi upravičenec uveljavljati oprostitev plačila storitve, mora podati vlogo pristojnemu centru za socialno delo. Ta na podlagi oddane vloge ugotovi plačilno sposobnost posameznika ali njegovih zavezancev. Center za socialno delo v tem primeru izda odločbo o oprostitvi plačila (delno ali v celoti).
Občine pomoč na domu sofinancirajo, najmanj v višini 50 %, v povprečju pa preko 70 % celotnih stroškov.
Subvencionirana pomoč na domu je omejena na največ 20 ur tedensko. Hkrati se v nekaterih občinah storitev izvaja samo med tednom, pogosto tudi le v dopoldanskem času. Poleg tega v številnih občinah povpraševanje presega obseg ur, ki jih občina nudi, zaradi česar nastajajo čakalne vrste. Tako uporabniki pogosto ne morejo koristiti niti najvišje zakonsko dovoljenega obsega ur. Storitev prav tako ne vključuje nekaterih storitev, ki jih uporabniki potrebujejo. Ker se zavedamo, da se lahko potrebe posameznika bistveno večje kot jih lahko ponudimo v okviru subvencionirane pomoči na domu, torej da potrebuje dodatne ure pomoči ali pa druge storitve, ki niso vključene v subvencionirano pomoč na domu, vam nudimo tudi samoplačniško pomoč na domu.
Storitve samoplačniške pomoči na domu vam ponujamo kot zakup dodatnih ur k subvencioniranim storitvam oziroma kot dodatne storitve. Te storitve so frizer na domu, hišniška opravila na domu, klasična in medicinska pedikura na domu, fizioterapija in delovna terapija na domu, masaža, vadba in fotografiranje na domu. Za naročilo in ogled teh storitev kliknite TUKAJ.